Levinud vead kinnisvara müügil ning ostul

Kuidas vältida vigu ja saavutada edukas tehing

Kogu oma 15-aastase kogemuse jooksul kinnisvaraturul olen kokku puutunud mitmete oluliste aspektidega, mida sooviksin teiega jagada. Täna keskendun levinud vigadele, mida tehakse kinnisvara müümise ja ostmise protsessis ning annan teile mõned praktilised nõuanded, kuidas olla teadlikum ja edukam kinnisvara müüja või ostja. Kuidas vältida vigu ja saavutada edukas tehing kinnisvaraturul? Lugege nõuandeid, kuidas olla teadlikum ja edukam kinnisvara müüja või ostja. Vältige levinud vigu müügi ja ostmise protsessis.

Kinnisvara müümine võib tunduda lihtne – lihtsalt pange kuulutus portaali üles ja oodake huvilisi. Kuid tegelikult on see sageli keerulisem kui esmapilgul paistab. Nii müügiprotsessis kui ka ostuprotsessis on mitmeid tegureid, mis võivad mõjutada tehingu aega, edukust või isegi potentsiaalseid kliente eemale peletada.

Kui soovite oma kinnisvara müüa, siis ärge piirduge ainult kuulutuse avaldamisega. Maakleri roll on tänapäeval olulisem kui kunagi varem, eriti kui turul on palju müügipakkumisi ja konkurents on tugev. Kuigi Eestis on maaklerite tase tõusnud, peate siiski olema ettevaatlikud, kuna mõned maaklerid küsivad vahendustasu ainult kuulutuse avaldamise eest. Tegelikult peaks maakleri teenus hõlmama mitmeid etappe ja tegevusi.

Esimene oluline samm on teha turuanalüüs ja määrata kindlaks oma kinnisvara hind. Turuanalüüs tähendab enamat kui lihtsalt maakleri poolt välja öeldud hinnaarvamus. Selleks on vaja võrdlevaid müügipakkumisi, turu hinnastatistikat ja tegelikke müügitehinguid.

Teiseks peaksite koostama selge müügi- ja turundusplaani. Müügi- ja turundusplaan peaks detailselt kirjeldama, milliseid tegevusi maakler teie heaks teeb ja millal neid teostab.

Oluline on ka tagasiside raport, mis annab ülevaate tehtud tegevustest ja edasistest sammudest. Sageli juhtub, et kui müük ei edene ja ostjaid ei ole, siis peetakse pärast mõnda kuud möödumist hinnaalandust vältimatuks. Kuid kui teil on olemas tagasiside raport, mis näitab, mida on tehtud ja mida saab paremini teha, siis tasub sellele tähelepanu pöörata.

Kinnisvara ostmine nõuab samuti teatud ettevalmistustöid ja teadlikkust. Enne objektide vaatamist on oluline selgitada välja oma rahalised võimalused. Sageli juhtub, et inimesed võtavad ühendust maakleritega ja hakkavad aktiivselt objekte vaatama, kulutades tunde nende läbivaatamisele, kuid hiljem selgub, et nende finantsvõimalused ei võimalda soovitud kinnisvara ostmist. Seetõttu on oluline juba enne objektide vaatamist teha selgeks oma rahaline olukord, et säästa aega ja vältida pettumust.

Pärast rahaliste võimaluste väljaselgitamist on soovitatav teha turuanalüüs ja uurida erinevate piirkondade võimalusi. Istuge maha ja pange kirja oma valikud ning koostage objektide järjestus vastavalt oma vajadustele. Maaklerid saavad selles protsessis anda palju nõu ja abistada turuanalüüsi tegemisel.

Oluline on mõista, et piltidele ei tasu alati liiga palju tugineda. Isegi kvaliteetsete piltide korral võib objektist jääda vale mulje. Jagan teiega näidet olukorrast, kus klient soovis jätta kõrvale korteri, mida ta oli juba mitu korda internetis näinud, kuna tal oli sellest halb mulje. Soovitasin tal siiski korterit vaatama minna. Lõpuks osutus see korter tema unistuste koduks. Seega ärge välistage objekte ainult piltide põhjal, vaid tehke kindlasti ka füüsiline vaatlus.

Müüjad püüavad sageli müüa emotsiooni, samas kui ostjad ostavad tegelikult kinnisvara. Parimal juhul võiks müüja ja ostja kohtuda alles notaris, seega soovitan kinnisvaraomanikel kodust lahkuda, kui potentsiaalsed ostjad tulevad seda vaatama. Sageli juhtub, et inimesed ei meeldi üksteisele juba esimestest sekunditest alates, mis muudab edasise protsessi väga keeruliseks. Kujutage ette, et olete ostja ja lähete kellegi koju vaatama. Tihti juhtub, et sellised vaatamised toimuvad õhtusel ajal, kui ostjal on kõht tühi ja ta soovib kiiresti koju sööma minna ning ei suuda süveneda sellesse, mida ta soovib osta. Samal ajal võib müüjal olla kiire toiduvalmistamisega tegelemine. Seetõttu on soovitatav müüjatel mitte kodus viibida, et mitte panna ostjat ebamugavasse olukorda.

Veel üks oluline nõuanne on teha kirjalik hinnapakkumine. Minu kogemus näitab, et kui hinnapakkumine on paberil ja allkirjastatud, omab see müüjale suuremat kaalu kui lihtsalt suuline kokkulepe. Kui on vaja teha ka broneerimisleping, on kirjaliku ostupakkumise alusel suhtlemine oluliselt lihtsam ja selgem.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kinnisvara müümisel ja ostul võib teha mitmeid vigu, mis võivad mõjutada tehingu kulgu ja tulemuslikkust. Minu 15-aastane kogemus kinnisvaraturul on näidanud, et neid nõuandeid järgides saavutate paremaid tulemusi. Oluline on teha turuanalüüs, töötada välja selge müügi- ja turundusplaan ning anda olulist tähelepanu tagasisidele. Ostjate jaoks on oluline selgitada välja rahalised võimalused, teha põhjalik turuanalüüs ning mitte tugineda ainult piltidele. Lisaks tasub müüjatel jätta ostjatele ruumi mugavaks vaatamiseks, ning oluliste kokkulepete jaoks eelistada kirjalikku suhtlust.

Loodan, et need nipid aitavad teil kinnisvara müümisel ja ostul edukam olla ning vältida levinud vigu. Edu teile kinnisvaratehingutes!

Leanika Järve

Ostukorv
Scroll to Top